Program Hakkında

 

 

   Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Lisans Programı; envanter, taşımacılık, depolama ve paketleme gibi konuları içeren ve bu yönde genel olarak ekonomi, ithalat ve ihracat uygulamaları, lojistik, muhasebe, pazarlama, dış ticaret işlemleri gibi iktisat ve işletme derslerini kapsayan entegre bir programdır.

   “Uluslararası ticaret” ve “lojistik” farklı faaliyet alanları olmalarına rağmen aralarında çok önemli ilişkileri olan iki kavramdır. Günümüzde uluslararası ticaret ancak modern lojistik faaliyetleri çerçevesinde yürütülebilmektedir. Dolayısı ile uluslararası ticaret uygulamaları alanında uzmanlaşmış kişilerin mutlaka lojistik bilgisine de sahip olmaları gerekir. Bu nedenle, bölümümüzde uluslararası ticaret ve lojistiğin bir arada yer almasının öğrenciler açısından çok büyük bir avantajı vardır.

   Bu programın amacı, ülkemizin ve bulunduğu bölgenin uluslararası ticaret ve lojistik gereksinimlerine cevap verebilecek, yeterli bilgi birikimine sahip, iyi derecede yabancı dil bilen, donanımlı ve sektördeki insan kaynakları gereksinimini karşılayabilecek nitelikli uzman elemanlar yetiştirmektir.

 

DETAYLI BİLGİ

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi 

 • Lisans Programı mezunlar; Uluslararası ticari organizasyonlar ile iletişim kurabilecek kabiliyetlere sahip olurlar.


 • Uluslararası ticaret ve lojistikle ilgili öngörü yapabilme ve yenilikçi olabilme yetkinliğine sahip olurlar.

 • Mezunlar, alanında elde ettiği teorik ve kuramsal bilgiyi kavramsal ve bilişsel bilgiye dönüştürebilirler

 • Alanla ilgilenenler uluslararası ekonomik gelişmeleri yakından takip eden bireyler olurlar.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Lisans Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

 • En az lise veya dengi okul mezunu olan adaylar için (Yeni Kayıt),
 • Örgün öğretimde öğrenci olup açık öğretim sistemiyle öğrenimine devam etmek isteyen öğrenciler için (Yatay Geçiş),
 • Herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar ile hâlen öğrenim gören öğrenciler için (İkinci Üniversite)

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere Başvuru sayfasından ulaşabilirsiniz. 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Programı'nın en büyük özelliği ders materyallerinin tamamının e-öğrenme yöntemiyle hazırlanmasıdır. Program müfredatı ulusal eğitim politikası hedefleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Dersler, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Ulaştırma ve Lojistik Fakültesinin deneyimli akademik kadrosu tarafından hazırlanmıştır. Programla ilgili oluşabilecek tüm sorunlar 7/24 hizmet anlayışıyla hizmet veren çağrı merkezine iletilebilir ve tüm sorunlara çözüm üretilir.

   Öğretim Sistemi Platformu tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde düzenlenmiş ve öğrencinin rahat bir şekilde çalışabilmesi için sisteme ders notları, sunumlar, videolar ve ileri öğretim materyali olarak hazırlanan Faz 2 içerikleri yüklenmiştir.

 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

      Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

   Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Lisans Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (Transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans diploması alarak "Uluslararası Ticaret Ve Lojistik Yönetimi Uzmanı" unvanını kazanırlar.

   Uluslararası Ticaret Ve Lojistik Yönetimi Lisans Programı mezunları öğrenim hayatlarına yüksek lisans ve doktora yaparak devam edebilirler.

 

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Lisans Programı mezunları;

 • Uluslararası  faaliyet gösteren tüm kuruluşlarda,
 • Uluslararası lojistik firmalarında,
 • Üretim, nakliye ve pazarlama bölümlerinde,
 • Kargo ve nakliye firmalarında,
 • Dış ticaretin yoğun olduğu büyük illerde kamu sektörünün gümrük, liman işletmeciliği bölümlerinde istihdam edilebilmektedirler.
 • Ayrıca programdan mezun olacak öğrenciler, alanlarıyla ilgili yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer elde edebilirler.

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için Mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.